Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób przyzębia. W skład przyzębia wchodzi dziąsło,kość wyrostka zębodołowego,ozębna i cement korzeniowy. Ząb z dziąsłem w okolicy szyjki zęba połączony jest tzw .przyczepem nabłonkowym. Wraz z wiekiem przyczep ten zaczyna się przesuwać w kierunku wierzchołka zęba i następuje tzw. bierne wyrzynanie się zębów, polegające na wydłużeniu ich koron klinicznych, z równoczesnym obniżeniem wyrostków zębodołowych i dziąsła.
Wielu pacjentów narzeka na ból w okolicy szyjki zęba. Bóle mogą się nasilać pod wpływem ciepłych i zimnych bodźców lub podczas działaniu kwasów zawartych w pożywieniu. w tej sytuacji istnieje konieczność zabezpieczenia wrażliwych miejsc. W stadium początkowym zaleca się używanie past i płynów przeznaczonych do zębów nadwrażliwych oraz stosowanie lakierów ,żeli lub pianek z fluorem.
Jeśli te zabiegi nie spełniają swojej roli, często zakłada się wypełnienia z materiałów kompozytowych, w miejscu gdzie pacjent odczuwa największy dyskomfort.