Wielu rodziców uważa, że skoro mleczaki są zębami tymczasowymi, nie ma konieczności leczenia ich. Nic bardziej mylnego. Wczesna diagnostyka próchnicy na zębach mlecznych, może zapobiec późniejszym problemom z zębami stałymi. Dlatego gdy na ząbku dziecka zaobserwujemy przebarwienia czy zmiany struktury zęba, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Próchnica to choroba infekcyjna, która może przenosić się wraz z bakteriami na zdrowe zęby!

Profilaktyka u niemowląt i małych dzieci Dbanie o zęby powinno rozpocząć się już od pierwszych dni życia malucha, poprzez odpowiednie żywienie i odpowiednią edukację wdrażającą do nabrania nawyków prawidłowego użytkowania szczoteczki i pasty zębów. Małe dzieci są szczególnie narażone na infekcje bakteryjne w jamie ustnej, gdyż poznając świat, muszą wszystkiego posmakować, co w rezultacie prowadzi do tego, że wkładają do buzi przeróżne rzeczy, które nie zawsze są dla nich odpowiednie, a co najważniejsze nie zawsze czyste. Przestrzegając podstawowych zasad, można odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej malucha:

  • do buzi dziecka powinny trafiać tylko czyste zabawki i czyste smoczki (nieoblizywane przez rodziców)
  • buzię noworodka przemywamy przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej (po „odbiciu”, aby nie doprowadzić do zwrócenia pokarmu),
  • w porze nocnej podajemy wyłącznie przegotowaną wodę
  • nie pozwalamy na zasypianie z butelką, w której w znajduje się mleko, mieszanka mleczna lub sok; zapobiegamy w ten sposób „próchnicy butelkowej” i zachłyśnięciu się dziecka,
  • do przepłukania jamy ustnej po posiłku podajemy przegotowaną wodę (niemowlętom, nie noworodkom)
  • w okresie przed i w czasie ząbkowania należy masować i czyścić jamę ustną czystym gazikiem lub gumową szczoteczką nakładaną na palec; starajmy się robić to po każdym posiłku; tym samym przyzwyczajamy malucha do mycia ząbków.
W momencie pojawienia się pierwszego ząbka – szczególnie wyczekiwanego przez rodziców :), należy zacząć stosować szczoteczkę i pastę do zębów. U małego dziecka, które jeszcze nie umie wypluwać, na szczoteczkę nakładamy minimalną ilość pasty i po umyciu zębów starannie przemywamy jamę ustną wodą. Dwulatka możemy już uczyć czynności wypluwania, ale mimo wszystko należy porządnie przemyć ząbki wodą. Dzieci uwielbiają same trzymać szczoteczkę i nie odmawiajmy im tej radości.

Pociecha uczy się w ten sposób jak należy dbać o jamę ustną. Miejmy jednak świadomość, że 3 latek czy nawet 5 latek nie jest w stanie sam umyć zębów. Obowiązkiem każdego rodzica jest szczotkowanie zębów do ukończenia 6 roku życia przez dziecko, a często również kontrola nad myciem zębów dotyczy także dzieci starszych. Zapamiętajmy, wzorem dla dziecka są rodzice. Nie zwlekajmy więc sami z wizytą, nie mówmy, że się panicznie boimy dentysty.

Jeśli pociecha zauważy, że mama czy tata niezbyt chętnie odwiedzają gabinet, same też nie będą chciały usiąść na fotel.Przed wizytą w gabinecie należy porozmawiać z dzieckiem, wytłumaczyć mu dlaczego i po co idzie do lekarza. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna być wizytą adaptacyjną. Dziecko musi zapoznać się z nowym miejscem,poznać lekarza, nabrać do niego zaufania. Najgorszym rozwiązaniem jest przychodzenie z dzieckiem na pierwszą wizytę, gdy malucha już coś boli. Całkiem prawdopodobnym jest, że mały pacjent będzie tak wystraszony, że jakikolwiek zabieg nie będzie możliwy.